Grappling/BJJ Events


US GRAPPLING SUBMISSION ONLY TOURNAMENT RESULTS
Webster, NY - 4/30/2011

US Grappling Champs


RESULTS
WBJJA / USAC ROCHESTER - BEDROC
Kitty Teresi - GOLD
Tom Van Der Horst - SILVER
Bradd Quinn - SILVER
Mike Argento - SILVER
Brandon Twamley - SILVER
William Dorney - BRONZE

WBJJA / USAC NEWARK - PMA
Joshua Arnold – GOLD
Jesse La Tray - SILVER
Matt Phelps - BRONZE



* COMPLETE *
3RD ANNAL "ROC" GRAPPLING CHAMPIONSHIPS RESULTS
(October 2010)

Photobucket


3rd Annual
"ROC" Grappling Championships
Rochester, NY (10/2010)


GI RESULTS
Gold - Wyatt Smith (WBJJA / PMA)
Gold - Rebbeca Steiner (WBJJA / PMA)
Silver - Colin St. Denis (WBJJA / BEDROC)
Silver - Devon Rehberg (WBJJA / BEDROC)

NO GI RESULTS
Gold - Wyatt Smith (WBJJA / PMA)
Gold - Rebbeca Steiner (WBJJA / PMA)
Gold - Chad Kofahl (WBJJA / PMA)
Gold - Joe Armone (WBJJA / PMA)
Gold - Sabrina Vinas (WBJJA / BEDROC)
Gold - Bobby Vogt (WBJJA / BEDROC)
Silver - Emily Rehberg (WBJJA / BEDROC)
Silver - Cory Berardi (WBJJA / BEDROC)
Bronze - Jude Lester (WBJJA / PMA)
Bronze - Nicole Rodriguez (WBJJA / PMA)
Bronze - Brittany Rehberg (WBJJA / BEDROC)
Bronze - Ralph Romero (WBJJA / BEDROC)
Bronze - Patrick Vero (WBJJA / BEDROC)
Bronze - Brian Calvasina (WBJJA / BEDROC)

KIDS ABSOLUTE WINNER
Rebecca Steiner – WBJJA / PMA

OVERALL TEAM WINNERS
1. WBJJA
- - -> Premier Martial Arts, Newark
- - -> BEDROC MMA, Rochester

Photobucket
2010 US Submission Only "No Time Limit" Grappling Tournament
Webster, NY (7/2010)
Tom Vanderhorst - 1st Place - No Gi and 2nd Place - Absolute
Kitty Teresi - 1st Place - No Gi
Neil Marron - 1st Place - No Gi
Julian Barona - 1st Place - No Gi and 3rd Place - Gi
Tyler Pleten - 2nd Place - No Gi and 2nd Place - Gi
Cory Berardi - 2nd Place - Gi and 2nd Place - No Gi
{7 Total Competitors - 4 Gold Medals, 5 Silver Medals and 1 Bronze Medal}
Fastest Submission:
Longest Match:


NYS Grappling Championship Winners 2010 NYS Grappling Championships
Fredonia, NY (4/2010)
** SIX 2010 NEW YORK STATE CHAMPIONS !! **
Three New and Three Repeating Champs
Great Job and Great Showing BEDROC !! Way to Represent !!
John Farrar Jr - 1st Place
Tom Vanderhorst - 1st Place
Kitty Teresi - 1st Place
Cheryl Ellenwood - 1st Place
D'Jay Kelly - 1st Place
Ralph Romero - 1st Place and 2nd Place
Brittany Rehberg - 2nd Place and 3rd Place
Alicia Davis - 2nd Place and 3rd Place
Shannon Davis - 2nd Place
Bill Dorn - 2nd Place
Sabrina Teresi - 3rd Place
Emily Rehberg - 3rd Place and 3rd Place
Victoria Treese - 3rd Place
Colin St. Denis - 3rd Place
Cory Berardi - 3rd Place


The Girls Pennsylvania Warrior Challenge Grappling Tournament
Lancaster, PA (2/2010)
Tom Vanderhorst - 1st Place
Alicia Davis - 1st Place & 1st Place
Kitty Teresi - 1st Place
Cory Berardi - 1st Place
Emily Rehberg - 1st Place
John Farrar Jr - 1st Place
Brittany Rehberg - 2nd Place
Sabrina Teresi - 2nd Place and 3rd Place
Jason Hammond - 3rd Place

WBJJA Gi Brazilian Jiujitsu Sarasota Open
Sarasota, FL (12/2009)
Kevin Kneller - 1st Place
Jeff Hoffman - 1st Place
Kitty Teresi - 1st Place
Tom van der Horst - 1st Place and Absolute +180lbs
John Farrar Jr - 1st Place and Absolute -180lbs

2009 AIKC GRAPPLING CHAMPIONSHIP RESULTS (October 2009)

2009 Hayastan Grappling Challenge
Fredonia, NY (8/2009)

KIDS
Mauri Miettinen - Bronze in Gi and Bronze in No Gi
Alicia Davis - Gold in Gi, Gold in No Gi and Kid's Absolute Champion
Daniel Davis - Silver in Gi
Tyler Oneal - Silver in No Gi
Emily Rehberg - Silver in Gi and Gold in No Gi
Brittany Rehberg - Bronze in Gi and Bronze in No Gi

TEENS
Chad Kirkland- Silver in No Gi

ADULTS
John Farrar Jr - Gold in Mens Gi
Aili Miettinen - Silver in Gi
Kitty Teresi - Silver in No Gi
Shannon Davis - Silver in Gi
Chris Vintnner - Silver in No Gi
Ralph Romero - Bronze in Gi and Bronze in No Gi
Jeff Hoffman - Bronze in Gi and Silver in No Gi
Cory Berardi - Bronze in No Gi
Derek Oneal - Bronze in Gi and Bronze in No Gi
Tom Vanderhorst - Gold in No Gi

MASTER AND SENIOR JIU-JITSU CHAMPIONSHIPS
Rio de Janeiro, Brazil (7/2009)
John Farrar Sr. won the Gold Medal

 

RIO OPEN INTERNATIONAL
Rio de Janeiro, Brazil (7/2009)
John Farrar Jr. won the Silver Medal

GREATER ROCHESTER 3-2-1 GRAPPLING TOURNAMENT RESULTS

NEW YORK STATE GRAPPLING CHAMPIONSHIPS
Fredonia, NY (4/2009)
Robert Oliveri - 2nd Place (No Gi)
Robert Oliveri - 1st Place (Gi)
Alicia Mrzwka - Kids Absolute Champion
Alicia Mrzwka - 1st Place (No Gi)
Alicia Mrzwka - 2nd Place (Gi)
Victoria Treese - 3rd Place (Gi)
Ryan Nelson - 1st Place (Gi)
John Farrar Jr - 1st Place (No Gi)
John Farrar Jr - 1st Place (Gi)
Tom VanderHorst - 1st Place (No Gi)

NAGA WORLD GRAPPLING CHAMPIONSHIPS
Essex County College, NJ (4/2009)
Brittany Rehberg - 3rd Place (No Gi)
Brittany Rehberg - 3rd Place (Gi)
Alicia Mrzwka - 1st Place (No Gi)
Alicia Mrzwka - 3rd Place (Boys No Gi)
Emily Rehberg - 3rd Place (No Gi)
Emily Rehberg - 2nd Place (Gi)
John Farrar Jr. - 2nd Place (No Gi)
John Farrar Jr. - 1st Place (Gi)
Tom Vanderhorst - 1st Place (No Gi)
Daniel Davis Sr - 3rd Place (Gi)
Mike Casserino - 1st Place (No Gi)
Mike Casserino - 1st Place (Gi)
Patrick Turgeon - 3rd Place (No Gi)
Shannon Davis - 2nd Place (No Gi)
Kitty Teresi - 2nd Place (No Gi)
Cheryl Ellenwood - 2nd Place (No Gi)

NAGA ARNOLD GRAPPLING CHALLENGE
Columbus, OH (3/2009)

Daniel Davis - 2nd Place (No Gi)
Alicia Mrzwka - 1st Place (No Gi)
Alicia Mrzwka - 1st Place (Gi)
Ryan Nelson - 1st Place (Gi)
Josh Bihrle - 3rd Place (No Gi)
John Farrar Jr. - 2nd Place (No Gi)
John Farrar Jr. - 3rd Place (Gi)
Tom Vanderhorst - 3rd Place (Gi)
Tom Vanderhorst - 3rd Place (No Gi)
Cheryl Ellenwood - 3rd Place (No Gi)

NAGA NEW ENGLAND GRAPPLING CHALLENGE
Lincoln, RI (2/2009)

John Farrar Jr. - 1st Place (No Gi)
John Farrar Jr. - 1st Place (Gi)
Mike LaDuke - 1st Place (No Gi)
Mike LaDuke - 2nd Place (Gi)
Mike Casserino - 2nd Place (No Gi)
Mike Casserino - 3rd Place (Gi)
Tom Vanderhorst - 1st Place (Gi)
Brittany Rehberg - 1st Place (No Gi)
Brittany Rehberg - 1st Place (Gi)
Emily Rehberg - 2nd Place (No Gi)
Emily Rehberg - 3rd Place (Gi)
Tyler Pleten - 3rd Place (No Gi)
Josh Bihile - 2nd Place (No Gi)
Jake Bohn - 2nd Place (No Gi)

PAN AMERICAN NO GI GRAPPLING CHAMPIONSHIPS
New York City (11/2008)
John Farrar Sr. - Gold
John Farrar Jr. - Bronze

Joslin's Canadian Grappling Championships
Ontario, Canada (11/2008)
John Farrar Jr. - 2nd Place
Brittany Rehberg - 5th Place
Emily Rehberg - 5th Place

AIKC Rochester Grappling Championships
Rochester, New York (10/2008)

Youth / 8-9 years old Gi
Robert Oliver - BEDROC Martial Arts (1st)
Brittany Rehberg - BEDROC Martial Arts(2nd)

Youth / 9-11 years old Gi
Emily Rehberg - BEDROC Martial Arts (1st)
Lily Parnell - BEDROC Martial Arts (2nd)

Youth / 14-15 years old Gi
Corey Beckman - BEDROC Martial Arts (1st)
Jordan Berry - Northern New York (2nd)
Alicia Mrzywka - BEDROC Martial Arts(3rd)

Mens / 131-145 lbs Gi
Taner Tozan - BEDROC Martial Arts (1st)
Huantu Chen - Empire Academy (2nd)

Mens / 146-160 lbs Gi
John Farrar Jr - BEDROC Martial Arts (1st)
Andrew Montanaro - NEMA (2nd)
Sam ZGuta - Empire Academy(3rd)

Youth / 5-6 years old No Gi
Daniel Davis - BEDROC Martial Arts (1st)
Devon Rehberg - BEDROC Martial Arts (2nd)

Youth Mixed / 8-9 years old No Gi
Lily Parnell - BEDROC Martial Arts (1st)
Brittany Rehberg - BEDROC Martial Arts (2nd)
Robert Oliveri - BEDROC Martial Arts (3rd)

Youth Girls / 10-12 years old No Gi
Alicia Mrzywka - BEDROC Martial Arts (1st)
Emily Rehberg - BEDROC Martial Arts (2nd)

Youth Boys / 13-15 years old No Gi
Tyler Pleten - BEDROC Martial Arts (1st)
Jordan Berry - Northern New York (2nd)
Daniel Oakden - Kyokushin Karate Hilton (3rd)

Youth Boys / 13-15 years old No Gi
Alim Lilu (1st)
Corey Beckman - BEDROC Martial Arts (2nd)
Brian Morrison (3rd)

Youth Boys / 16-17 years old No Gi
Jeremie Ducharme-Savoy - Universal MMA (1st)
Anthony Hanna - Universal MMA (2nd)
John Vogt - BEDROC Martial Arts (3rd)

Mens / 131-145 lbs No Gi
John Farrar Jr - BEDROC Martial Arts (1st)
Andrew Lembaris - Trinity (2nd)
Chucky Mady - Mady's Martial Arts (3rd)
David Pantry - Universal MMA (3rd x2)

Mens / 146-160 lbs No Gi
Scott Yoekel - Empire Academy (1st)
Sam ZGuta - Empire Academy (2nd)
Ozkan Tozan - BEDROC Martial Arts (3rd)

Mens / 176 -190 lbs Advanced No Gi
Tom Vanderhorst - BEDROC Martial Arts(1st)
John Terrigino - NEMA (2nd)

Mens / Light Weight Abolute No Gi Champion - Scott Yoekel (Empire Academy)

Mens / Middle Weight Abolute No Gi Champion - JeanFrancois Paradis (Kanreikai)

Mens / Heavy Weight Abolute No Gi Champion - Tom Vanderhorst (BEDROC Martial Arts)